HTML

Provokáció

Ismert és ismeretlen témák újszerű megvilágításban.

Friss topikok

  • F.M.J.: Korrekt poszt. Lehet vele azonosulni. A nácik és a komcsik mint már annyiszor a történelemben ism... (2024.02.15. 17:55) Ki kegyelmez az irgalmasoknak?
  • F.M.J.: Jogos. Még a cefrénél sem mindegy, hogy milyen gyümölcshöz milyet teszünk. Kivéve az alkeszeket. N... (2022.07.31. 16:18) Keveredés
  • szekertabor: @lenoardo999: Igazad van, túlságosan tömören fogalmaztam. MZP, aki az első fordulóban a harmadik h... (2022.04.13. 11:35) Hol a fiesta?
  • szekertabor: @alöksz róz: Nem szeretem a személyeskedést. Amúgy meg van 3 gyerekem, de tisztelettel úgy érzem, ... (2022.02.25. 15:37) Mellébeszélés - oltásellenesek vs. oltáspártiak
  • szekertabor: Zöld erdőben jártam, fecskendőt találtam. Vakcina? Vagy drog? Vagy kölni? Meggyógyít, vagy meg fog... (2021.04.14. 17:33) Locsolóversek saját kútfőből

Linkblog

Narratív álomfolyamat

2013.01.03. 11:44 :: szekertabor

A múltkor ritka és sajátos élményben volt részem, megfigyelhettem magamat elalvás közben. Valamire várnom kellett, ezért nem alhattam el, de mégis ellazultam annyira, hogy fél szemmel hosszabb álmokat végigálmodtam, mialatt a másik szememmel magamat figyeltem.

Azt vettem észre az álom és a tudatos megfigyelés határán billegve, hogy a felvillanó álomképek mellé egy folyamatos elbeszélés kapcsolódik, mintha egy narrátor kommentálná az álmomban történteket. Az érdekes az volt, hogy - mint minden álomban - a történet folyamatosan változott, ami a helyszínt, a szereplőket vagy az eseményeket illeti, viszont az összekötő szöveg folyamatos maradt. Valójában a szöveg alakította az álmot. Ha például hangzásbeli hasonlóság állt fenn két szó között, minden további nélkül kicserélődött az egyik a másikra, és így változott az álomképek tartalma. Mint valami verbális szabad-asszociációs játékban, tudtam alakítani a tulajdon álmomat. Nagyon jópofa és izgalmas volt.

Kicsit a részegek monológjához hasonlított, ahol az oksági törvények fellazulásával a képzettársítások veszik át az uralmat a nyelv felett, és a mondat kezdetekor még más a cél, mint mire a végére érnek. Nem tudom, vannak-e másoknak is ilyen jellegű élményei, de engem lenyűgözött.

De a legérdekesebb mégis az volt, hogy a nyelv és annak felépítése mennyire befolyásolja (befolyásolhatja) az álmainkat. Hogy egy magyarnak egészen másképpen csúsznak egymásba az álomképei, mint egy angolnak vagy kínainak. Hogy a nyelvi fogalomkészlet és szókészlet ugyanúgy korlátozza és egyben bővíti az álombéli történetek lehetőségeit, mint az irodalomban. Kivált, ha a szerző az oksági kötelékeket tudatmódosító szeszekkel oldja.

Szólj hozzá!

Címkék: álom nyelv pszichológia

A bejegyzés trackback címe:

https://provo.blog.hu/api/trackback/id/tr484994285

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása